Kevät – kätköilijän paras aika – on ollut jo muutaman viikon ainakin Tampereen seudulla. Kevät tarkoittaa myös sitä, että vuoden ensimmäiseen Ol niingon gotonas -megatapahtumaan Raumalla on enää kuukausi aikaa. Tämän rajapyykin ohittamisen kunniaksi rimpautimme Raumalle tapahtuman järjestäjäporukalle ja kysyimme miten tapahtuman valmistelut sujuvat. Josko he vaikka vähän paljastaisivat mitä on luvassa.

Ol niingon gotonas
Ensimmäiseksi tietenkin kysyn perinteisen avauskysymyksen eli missä vaiheessa järjestelyt ovat?
Nyt ollaan tapahtuman suhteen herkullisessa vaihessa kun ollaan päästy suunnitteluvaiheesta jo hyvän matkaa toteutuksen puolelle. Tapahtuman lavasteita on ruvettu hommaamaan ja rakentamaan ja täällä on hyvä pöhinä päällä. Tapahtuma-alueen suunnitelmat ja näytteilleasettajatkin alkaa olla hyvällä mallilla.
Mitkä asiat ovat sujuneet odotetusti ja onko vastaan tullut yllätyksiä?
Olemme nyt Satakunnan Geokätköilijät ry:n porukalla tekemässä kolmatta suurtapahtumaa ja organisaation runko on pysynyt kutakuinkin samana, joten jokaiselle alkaa olla omat roolit jo muodostunut ja suurempia yllätyksiä ei ole tullut.
Talkoolaisten suhteen tuli positiivinen ongelma kun vuorokaudessa saatiin tarvittava määrä väkeä yhdistyksen jäsenistöstä megapäivään talkoolaisiksi.
Mikä tekee Rauman Megasta omanlaisensa verrattuna viime vuoden Porin tapahtumaan tai muihin tapahtumiin Suomessa?
Rauma on kaupunkina hyvin erilainen kuin monet muut ja sen ympärille on rakennettu myös tapahtuman teemat eli Rauman giäl, vanha Rauma, pitsi ja merellisyys. Pelkästään Rauman giäl on niin hieno asia, että nimimerkki Harjus aloitti sen opinnot jo viime vuoden Porin Block Partyn yhteydessä, kun hän viehtyi Rauman giälen kiemuroihin. Eli tänä vuonna, jos asioi Kiven allan myyntipisteellä Rauman megassa, asiointi varmasti onnistuu Rauman giälel. Täälläpäin on myös taitavia kätköjen tekijöitä ja toiminnalliset labit on toteutettu ihan omin voimin.
Tapahtumapaikka on sisätiloissa, mikä helpottaa monella tapaa keväisen tapahtuman järjestelyä. Sisätilojen käyttö Raumalla oli päätetty jo ennen Porin monsuuni-block partya, mutta tällä kertaa sääolosuhteet eivät pääse merkittävästi vaikuttamaan tapahtuman onnistumiseen. Tällä kertaa lapsikätköilijöille on varattu todella paljon puuhaa ja tapahtuman eri teemat ovat hallilla vahvasti läsnä.

Onko jotain sellaista, mitä voi kokea vain Raumalla?
Rauma lienee Suomen ainoa kaupunki, jossa on oma kieli. Vanha Rauma on myös ihan omanlaisensa paikka ja vierailijoita ohjataan eri teemoilla sinne käymään. Raumalta on myös pisin matka Poriin – paikallisten opaskylttien mukaan 39960 kilometriä.
Raumalla on myös toinen UNESCO:n maailmanperintökohde jo mainitun vanhan Rauman lisäksi nimittäin Sammallahdenmäki, jossa myös kannattaa vierailla.

Ohjelma
Millaisesta ohjelmasta tapahtumapäivänä voi nauttia?
Tällä kertaa on luvassa ”hyvän mielen hengailutapahtuma” eli hallille ei tule esiintyjiä, mutta kätköilyyn liittyviä juttuja yritetään saada senkin edestä. Luodaan sellainen tapahtuma, jossa kätköilijöillä on mahdollisuus höpötellä ja tutustua toisiin kätköilijöihin paremmin, mutta ei paljasteta vielä tässä vaiheessa liikaa. Ja tosiaan lapsille on paljon kätköilyyn liittyvää ajanvietettä.
Onko luvassa tuttuja elementtejä vai myös jotain aivan uutta?
Hyvin perinteisellä kaavalla mennään, mutta muutamia juttuja on vähän jalostettu. Pyritään luomaan sellaiset puitteet, että kaikilla on kivaa ja hyvä mieli lähteä tapahtuman jälkeen kotimatkalle.

Rauma on tunnettu vanhasta kaupungistaan ja merellisestä ympäristöstään. Miten paikallinen historia, kulttuuri ja ympäristö näkyvät tapahtumassa tai sen oheistoiminnoissa?
Nämä elementit ovat myös tapahtuman teemoja ja niitä näkee sekä hallilla että livenä. Paikalliset toimijat ovat kertomassa saaristokätköilyn mahdollisuuksista ja merellinen teema näkyy myös tapahtumapaikalla.
Olette jo muutamaan kertaan nostaneet esiin lastenohjelman. Miten lapsiperheet on huomioitu tapahtumassa?
Nyt on tehty lapsille ihan oma ”geolandia”, missä on monenlaista puuhaa eri-ikäisille lapsille. Siellä pystyy leikin kautta tutustumaan kätköilyharrastukseen eikä tule varmasti aika pitkäksi. Uskoisin, ettei lapsia ole ikinä huomioitu näin hyvin aiemmissa tapahtumissa.,
Tuleeko tapahtumaan toiminnallisia labikätköjä? Entä muita labjea? Jäävätkö labit paikoilleen tapahtuman jälkeen?
Toiminnalliset labit rakennetaan tapahtuman teemoihin liittyviksi ja ne tulevat kiertämään hallin ulkopuolella. Toiminnalliset labit ovat tarjolla vain tapahtumapäivän ajan, mutta muita labeja tulee pysyvästi eikä kerrota niistäkään vielä tämän enempää.



Miten tapahtumapaikalle kannattaa saapua? Onko autoilijoille varattu parkkitilaa riittävästi ja onko joukkoliikenteen käyttöön vinkkejä?
Tapahtuma on Äijänsuon urheilualueella ja pysäköintipaikkoja on hyvin. Lukon peleistä nyt ei tässä vaiheessa vielä tiedä, onko niitä vielä tuossa vaiheessa kevättä jäljellä, mutta onneksi tämä alkaa sen verran varhain, että tarvittaessa ehditään alta pois. Henkilöjunayhteyttä ei Raumalle vielä ole, mutta busseilla pääsee. Tulo-ohjeet pysäköintialueelle infotaan vielä lähempänä tapahtumaa ja pysäköintialueella onkin sitten ohjaus.
Millainen majoitustilanne Raumalla on tapahtuman aikaan? Onko vielä mahdollista löytää majoitusta, ja onko tarjolla vaihtoehtoja hotellien ulkopuolelta?
Olemme koonneet tapahtuman nettisivuille ong2026.fi infoa majoituksista. Vuodenaika on sellainen, että saaristoon ei välttämättä vielä pääse, mutta hyvää infoa majoitus- ja kuljetusmahdollisuuksista sinne saa tapahtuma-alueelta.
Nettisivuilta saa vinkkejä majoituspaikoista, joiden kanssa olemme neuvotelleet ”megadiilin”. Sieltä löytyy myös alennukseen oikeuttavat koodit. Kannattaa varata majoitus mahdollisimman nopeasti, sillä huoneille on ollut jo kovasti kysyntää.
Kenelle Rauman Mega sopii erityisen hyvin? Onko tapahtuma suunnattu ensikertalaisille, kokeneille kätköilijöille vai aivan kaikille?
Pääsääntöisesti tapahtuma on suunniteltu kokeneemmalle kätköilyväelle, mutta halliin tulee myös piste, jossa saa opastusta, jos ei ole VIELÄ edes kokeillut/aloittanut harrastusta.
Jos osallistuja ehtii viipyä Raumalla pidempään, mitä kätköily- tai vierailuvinkkejä suosittelisitte?
Rauman seudulla on paljon favokkaita ja geocache.fi -sivuston ”Vuoden geokätkö”-äänestyksissä pärjänneitä kätköjä. Niiden parissa uskomme kätköilijöiden viihtyvän. Tietysti nämä meidän maailmanperintökohteet ovat ehdottomasti vierailun arvoisia, samoin Merimakasiini, Merimuseo ja pitsinnyplääjien liike vanhassa Raumassa.
Ja jos vaan keli antaa myöden niin Rauman saaristossa on hurja määrä kätköjä.
Onko jotain sellaista, mitä osallistujien olisi hyvä tietää etukäteen, mutta jota ei välttämättä heti tule ajatelleeksi?
Tapahtuma-alueella on sekä sisällä että ulkona myyntipisteet, joista on mahdollista ostaa mm. kahvia, virvokkeita, pientä purtavaa, grillattua makkaraa sekä Rauman perinneherkkua lapskoussia. Eli nälkäisenä ei tarvitse olla ja tuotto käytetään tulevien suurtapahtumien järjestämiseen.
Mitä muuta haluatte tapahtumasta kertoa?
Ol niingon gotonas – tervetuloa viihtymään ja viipymään!

Lisätietoja:
- Tapahtuman kätkökuvaus Geocaching.comissa
- Tapahtuman omat nettisivut
- Facebookissa Satakunnan Geokätköilijät ry
- Instagram @satageo_ry
- Sähköpostilla järjestäjiin saa yhteyden: : ong2026@sgry.fi